Ebeler İşyeri Hemşireliği (Diğer Sağlık Personeli) Eğitimine Katılacaklar Mı?

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında değişen İşyeri hekimi ve İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) Eğitimi yönetmeliğinde İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) ile ilgili maddelerde İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) olmaya hak kazanacak meslek grupları belirtilmiştir.

20.07.2013 Tarihli 28713 Sayılı İşyeri Hekimi Ve Diğer Sağlık Personelinin(İşyeri Hemşiresi) Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin;

MADDE 4 – b) Diğer sağlık personeli (İşyeri Hemşiresi): İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişilerdir.

Yönetmeliğin maddesinde açıkça İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) olacak kişiler hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler olarak sınırlandırılmıştır.

İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) Ne Mezunu Olmalı?

Hemşire, Sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni; Lise, Yüksekokul, Meslek Yüksekokul, Lisans diplomalarından birine sahip olduğunda ya da Mezun olduğu bölümünün Hemşire, Sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyenliği bölümüne YÖK veya MEB tarafından denkliği kabul edildiğini gösteren belge ile İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) olmaya hak kazanır.

Ebeler ile ilgili mevzuata bakıldığında sağlık bakanlığı tarafından belli bir durumda olan ebe görevini ifa eden kişilere hemşirelik yetkisi tanımlanmıştır ancak bu kişilerde mevcut diploma mezuniyetleri ebe olduğu için İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) olma hakları bulunmamaktadır.

12.07.2012 tarihli ve 28351 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6354 sayılı kanunun 23’üncü diplomasına sahip olduğu halde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumları ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar, hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam eder.” şeklinde düzenlenmiştir.

Ebeler İşyeri Hemşireliği (Diğer Sağlık Personeli) alabilmesi için bakanlığın YÖK ve MEB denkliği dışında Sağlık Bakanlığının da denkliğini kabul etmesi ya da yönetmelik değişikliği ile ebelere İşyeri Hemşireliği (Diğer Sağlık Personeli) hakkı verilerek düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

Mevcut yönetmelik bu şekilde kaldığı takdirde Ebeler İşyeri Hemşiresi (Diğer Sağlık Personeli) olma imkânı bulunmamakta ve İşyeri Hemşireliği Eğitimine (Diğer Sağlık Personeli) katılamamaktadırlar.

Eğitim Kurumları: Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Samsun, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Mersin, Konya, Antalya, Malatya İllerinde bulunmaktadır.

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Formu Doldurun, HEMEN ARAYALIM

Formu doldurduğunuzda; Şartlarımızı, Veri Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmiş olursunuz.

Canlı Destek Hattı
Eğitim Temsilcimiz ile Görüşün
Merhaba.
İris Akademi Eğitim Kurumları'na hoşgeldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?