A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi


A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI TEMEL EĞİTİM PROGRAMI GENEL YAPISI

 

Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programının süresi, teorik bölümü 180 saatten, uygulama kısmı da 40 saatten az olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Eğitim kurumları istemeleri halinde bu süreleri artırarak uygulayabilirler.

Programın teorik bölümünün tamamı yüz yüze veya ilgili yönetmelikte belirtilen oranlara uygun olarak yüz yüze ve uzaktan eğitimin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilebilir.

Programın kalan 40 saatlik bölümü uygulamaya ayrılmıştır. Katılımcıların, programın teorik bölümünü tamamladıktan sonra uygulama eğitimine başlamaları gerekmektedir. Uygulama eğitimi ile katılımcıların, programın teorik bölümünde edindikleri bilgileri uygulamada kullanmalarını sağlamak ve böylece uygulama becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır.

 

UZAKTAN EĞİTİM NASIL OLUYOR?

Uzaktan eğitim, kurumumuza bağlı kursiyer olmanız durumunda İris Akademi internet sayfası üzerinden ankarauzem.irisakademi.com.tr sitesinde yapılmaktadır. Eğitim başlangıç tarihinizde size verilen kişisel şifre ve bilgiler ile sisteme giriş yapıyorsunuz. Bu sistemde sözel, sesli ve video olarak dersler mevcut olmak ile birlikte istediğiniz zaman bu notlara ulaşıp çalışma imkânınız bulunmaktadır. Yalnız bu notları ve testleri Uzaktan Eğitim alacağınız tarih aralığında tamamlamanız gerekmektedir.

 

ÖRGÜN EĞİTİM NASIL OLUYOR?

Örgün eğitim, 90 saatlik uzaktan eğitimin bittiği tarihten itibaren başlamaktadır. Örgün eğitim programları ise sabah ve akşam grupları şeklinde oluşmaktadır. Kayıt esnasında size hangi program saat grubu uygun ise o programa sizi resmi olarak ÇSGB na bildiriminizi yapmaktayız.

 • Sabah Grubu: 09.00 – 15.00
 • Akşam Grubu: 15.00 – 21.00

Şeklinde gruplara ayırmaktayız.

Bilindiği üzere (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususu 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” in 24 ncü maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu maddede geçen diğer hükümlerle birlikte (c) ve (ç) bentlerinde;

A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı grubu sınav konuları ile soru yüzdelikleri aşağıdaki gibidir;

 • Hukuk %5
 • Genel İSG Konuları %15
 • Mevzuat %30
 • Sağlık %10
 • Teknik %40

Sınav Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van illerinde yapılacaktır. Sertifika alanlarına bağlı olarak başvuran aday sayısının 1000’den daha az olduğu sınav merkezlerinde sınav yapılıp yapılmayacağına ÖSYM tarafından başvurular alındıktan sonra karar verilecektir.

 

SINAVDA BAŞARISIZ OLANLAR

Yapılan sınavda başarısız olmanız durumunda yani 70 puandan daha düşük almanız halinde eğitim başlangıç tarihinden itibaren SINIRSIZ sınavlara girme hakkınız mevcuttur. Herhangi bir eğitime ücret ödemeden sınava girebilirsiniz. Yani eğitim için ödediğiniz ilk ücret karşılığında ilgili sınavlara girme hakkı kazanıyorsunuz. Kazanamadığınız zaman, diğer sınav için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz sadece sınav ücreti olan 200  TL’yi yatırıyorsunuz.

 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Kayıt İşlemi Gerekli Evraklar;

 •  Başvuru Formu (Kurumumuzdan temin edilecektir.)
 •  ÇSGB dilekçesi (Kurumumuzdan temin edilecektir.)
 •  Eğitim Sözleşmesi (Kurumumuzdan temin edilecektir.)
 •  Diploma Fotokopisi veya Geçici Mezuniyet belgesi
 •  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belge fotokopisi
 • (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesiyle en az 4 yıllık (1460 gün) fiili hizmet süresinin tamamlanması gerekmekte olup bu sürelerin hesabında uzaktan eğitimin başladığı tarihe kadar yapılan çalışmalar dikkate alınmaktadır.
 • Adaylar, İSG-KATİP üzerinden yapılan sözleşmelere dair fiili hizmet sürelerini İSG-KATİP’te yer alan “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” sekmesine tıklayarak “Kişi Kartı” üzerinden “Süre Hesapla” butonu ile sorgulayarak öğrenebilecek olup (Fiili hizmet süresi, sorgulama yapılan günü de içerecek şekilde hesaplanmaktadır.) adayların eğitim kurumlarına fiili çalışmasını gösterir.

“Kişi Kartı” ile başvurması gerekmektedir. Kişi kartı dışında ibraz edilmesi gerekli evrak ve sürelerin nasıl hesaplanacağına ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 

İSG-KATİP üzerinden yapılan sözleşmeler kapsamındaki fiili hizmet süresinin hesabında

 1. OSGB bünyesinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının sadece dışa görevlendirme ile firmalara hizmet verdiği dönem fiili çalışma süresinden sayılmakta olup OSGB içe görevlendirmeleri fiili çalışma olarak değerlendirilmemektedir.
 2. Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sözleşmesi bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının fiili çalışma sürelerinin hesaplanmasında yalnızca işyerlerinde tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanının sözleşmesinin bulunduğu dönemlerdeki çalışma süreleri dikkate alınmaktadır.
 3. Görevlendirme sonrasında SGK kayıtlarına istinaden işyerlerinin kapanması halinde işyerinin kapandığı tarihe kadar olan süre hesaba katılır. (İşyerleri İSG-KATİP sistemi üzerinde SGK sicil numarasına istinaden kayıtlı olup işyerinin SGK sicil numarasının değişmesi halinde işyeri kapalı olarak değerlendirilmekte olup sözleşmenin yeni SGK sicil numarası üzerinden yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde sözleşme İSG-KATİP üzerinden devam etse dahi fiili hizmet süresi hesabında dikkate alınmamaktadır.)
 4. (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların fiili çalışma süresinin hesabında, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge tarihinden önce yapılmış ve devam eden sözleşmeler (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı için gerekli fiili  çalışma süresi hesabında dikkate alınmaktadır.

 

Not: Bayan adaylarımız için geçerlidir; Diplomada belirtilen soyadı ile nüfus cüzdanındaki soyadı uyuşmuyor ise “Aile Cüzdanı” ön yüzünün fotokopisinin teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Eğitimde Verilecek Dokümanlar

 1. Konu Anlatımlı İş Güvenliği Uzmanlığı Kitabı (Örgün eğitim başlangıç tarihinde tarafınıza elden veya şehir dışında olmanız durumunda kargo ile tarafınıza gönderimi sağlanacaktır.)
 2. USB Flash bellek getirmeniz durumunda eğitmenlerimize ait örgün eğitimde anlatılan ders içeriklerinizi içerir PowerPoint sunumu şeklinde yüklemesini yapmaktayız. 

 

Anlaşılmayan bir durum olması halinde tarafımıza iletişim bilgilerimizden dönüş sağlayabilirsiniz. Ön kayıt bırakmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. 

 

İris Akademi Ön Kayıt

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Formu Doldurun, HEMEN ARAYALIM

Formu doldurduğunuzda; Şartlarımızı, Veri Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmiş olursunuz.

Canlı Destek Hattı
Eğitim Temsilcimiz ile Görüşün
Merhaba.
İris Akademi Eğitim Kurumları'na hoşgeldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?