A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? | 2022

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur

Merhabalar, bugün siz değerli okuyucularımızın sıklıkla sorduğu A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?  Konusunu ele aldık. Ayrıca A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir? A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar? Ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir? Sorularına yer verdik.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabını açıklamadan önce A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı kimdir? Sorusunu açıklamak yerinde olacaktır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir:

Çok tehlikeli işyerlerin A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip olan kişiler görev almaktadır.  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı işyerlerinde bulunan çalışanın ve işverenin daha sağlıklı ve güvenlik ortamda faaliyet göstermeleri için çalışmalar yürüten kişidir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunun yanıtı bulmak mümkündür. Bundan dolayı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunu dört (4) ayrı madde içerisinde inceleyebiliriz.

 • Kişiler ilk olarak B sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası ile en az 4 yıl görev alması gerekir. Görev süresini tamamlayan kişiler A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı eğitimini aldıktan sonra ÖSYM’nin yaptığı sınava katılarak A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.
 • Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olan kişiler ve teknik elemanlar; iş sağlığı ve güvenliği ya da iş güvenliği alanından doktora yaptıktan sonra A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına direkt olarak sahip olabilirler.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerde 10 yıl görev alan mühendis, mimar ve teknik elemanlar A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı eğitimine gerek duymadan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasını alabilirler.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve ilgili birimlerde en az 10 yıl görev almış Mühendis, mimar ve teknik eleman olan iş güvenliği uzmanları da direkt olarak A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasını alabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur? Sorusunu sizler ile paylaştıktan sonra A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nın görevleri konusunda bilgi vermek istiyoruz.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nın görevleri İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitmenleri Hakkında Yönetmelik içerisinde yer almaktadır. Bu yönetmeliğe göre A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nın görevlerini 5 başlık altında toplamak mümkündür.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Görevleri:

Rehberlik
Risk değerlendirmesi
Çalışma ortamı gözetimi
Eğitim, bilgilendirme ve kayıt
İlgili birimlerle işbirliği

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar? Sorusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahip olmak İsterseniz İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar? | 2022 yazımızı inceleyebilirsiniz.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nerelerde Çalışabilir?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip olan kişiler çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde görev alırlar.  A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı nın çalışabileceği yerler şunlardır:

 • Elektrik Elektronik Üretim Tesisleri
 • Gıda Toptancıları
 • Mühendislik Firmaları
 • Petrol Tesisleri
 • Maden İşletmeleri
 • Sülfür vb. metallerin kullanan işletmelere
 • Ziraat Ağır Makine ve İmalat Tesisleri
 • Kimya Tesisleri

Eğitimlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Formu Doldurun, HEMEN ARAYALIM

Formu doldurduğunuzda; Şartlarımızı, Veri Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmiş olursunuz.

Canlı Destek Hattı
Eğitim Temsilcimiz ile Görüşün
Merhaba.
İris Akademi Eğitim Kurumları'na hoşgeldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim?