Anasayfa / Belge Yenileme ( Vize ) İşlemleri

 

Belge Yenileme ( Vize ) İşlemleri

 

Belge yenileme işlemleri İSG-KATİP sistemi üzerinden yapılacak olmakla birlikte, İSG-KATİP üzerinde tanımlı olan ve olmayan belgelere göre belge yenileme yani vize işlemleri farklılık göstermektedir. 

 

Vize Başvurusu / İSG-KATİP’te Tanımlı Bireysel Belgelere İlişkin

 

İSG-KATİP’te tanımlı olan iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği, diğer sağlık personeli ve eğitici belgesi başvurusunda bulunacak adaylar aşağıdaki adımları takip edeceklerdir.

1 – E-Devlet kapısı aracılığı ile İSG-KATİP’e giriş yapınız.

2 – Kayıtlı Kullanıcı Girişi butonuna basınız.

 

3- İSG-KATİP ana sayfanızda vize sürenize ilişkin bilgileri kontrol ediniz. Vize süresinin bitimine 60 günden fazla olanlar için başvuru yapılamamaktadır.

 

4- Sertifikalar butonuna basınız.

 

 

5- Sertifikanızı seçerek Vizeler butonuna basınız

 

 

6- Ekle butonuna basınız ve çıkan pencerede Kayıt butonuna basınız.

 

 

7- Başvuru incelemeniz elektronik ortamda yapılacak olup süreçle ilgili geri bildirimleri İSG-KATİP üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

NOT: Belge tarihi üzerinden beş yıl geçmesi halinde sertifikalar geçerliliğini kaybetmekte olup mevcut sertifika üzerindeki sözleşmeler İSG-KATİP sisteminden otomatik olarak düşmektedir. Vize süresinin takip edilerek makul süreler içerisinde başvuru yapılması önem arz etmektedir.

 

 

Vize Başvurusu / İSG-KATİP’te Tanımlı Olmayan Bireysel Belgelere İlişkin

 

İSG-KATİP’te tanımlı olmayıp Türk Tabipleri Birliği tarafından düzenlenen işyeri hekimliği belgesi vize başvurusunda bulunacak adaylar öncelikle aşağıdaki adımları takip ederek belgelerini İSG-KATİP’e tanımlayacaklardır. İşlem tamamlandıktan sonra kişiler “Vize Başvurusu / İSG-KATİP’te Tanımlı Belgelere İlişkin” başlığındaki adımları takip ederek vize başvurusunu tamamlayacaklardır.

Taranan evrakların her birinin tek bir pdf dosyası şeklinde taranması ve dosya boyutunun 2 MB üzerinde     olmaması     ve     dosya     adında     Türkçe     karakter     bulunmaması   gerekmektedir.

 

1- E-Devlet kapısı aracılığı ile İSG-KATİP’e giriş yapınız.

2- Sorgulama & Başvuru butonuna basınız.

 

 

3- Açılan pencerede başvuru türü ve kategorisi olarak İşyeri Hekimliği işlemini seçerek Sorgulama&Başvuru butonuna basınız.

 

 

4- TTB Sertifika&Vize Başvuru butonuna basınız.

 

 

5- Yeni Sertifika Başvuru butonuna basınız.

 

 

6- Açılan pencerede gerekli bilgileri doldurup Kayıt butonuna basınız.

 

 

7- Oluşturduğunuz kaydı  seçerek  Belge Yükleme butonuna basınız. 

 

 

8- Gerekli belgeleri seçerek Belge Yükleme butonu ile belgeleri İSG-KATİP’e yükleyerek tanımlama işlemini tamamlayınız.

 

 

9- Başvurunuzu oluşturmanızı müteakip işyeri hekimliği sertifikanızın aslını bir dilekçe ekinde elden veya posta yoluyla Genel Müdürlüğe ulaştırınız.

 

 

10 – Tanımlama işlemini tamamladıktan sonra rehberde yer alan “Vize Başvurusu/İSG-KATİP’te Tanımlı Bireysel Belgelere İlişkin” başlığındaki adımları takip ederek  vize başvurunuzu tamamlayınız.

 

BELGE ÜCRETLERİNE İLİŞKİN DUYURU

İSG-Katip sisteminde tanımlı olan ve olmayan belgelerin vize işlemleri bu şekilde yapılmakta. Yenileme işlemleri için ödenmesi gereken ücretler ise şu şekilde: 

  1. İş Güvenliği Uzmanlığı veya İşyeri Hekimliği Belgesi : 472,00 TL (KDV Dâhil)
  2. İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici Belgesi : 472,00 TL (KDV Dâhil)
  3. Diğer Sağlık Personeli Eğitici Belgesi : 413,00 TL (KDV Dâhil)
  4. Diğer Sağlık Personeli Belgesi : 118,25 TL (KDV Dâhil)
  5. İşyeri Hekimliği/İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi Vize İşlemi Ücreti: 118,25 TL (KDV Dâhil)

 

Genel Esaslar

  • 01.01.2015 tarihi itibariyle, yukarıda konu edilen tüm belge ücretleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilât Hesabına yatırılacaktır.
  • Kurumsal Tahsilat Hesabına ödenecek belge ücreti, hak sahibinin TC Kimlik Numarasına tanımlı olacaktır. Belge ücretinin bilgisi (sertifika türü ve/veya sertifika sınıfı) ödeme yapan kişi tarafından Ziraat Bankası personeline belirtilerek dekontta yer alması sağlanacaktır.
  • İlgili hesaba (Ziraat Bankası Kurumsal Tahsilât Hesabına) EFT ve havale yolu ile ödeme yapılması uygun değildir. Bu nedenle EFT ve havale yolu ile ödeme yapılmaması gerekmektedir.
  • Kurumsal tahsilât hesabına yatırılması gereken belge ücretinin, farklı bir hesap numarasına yatırılması halinde, İSG-KATİP üzerinden sertifika tanımlaması yapılmayacaktır.

 

 

Share This