Anasayfa / Genel / 9 Aralık TMGD Sınav Başvuruları Başlıyor

 

9 Aralık TMGD Sınav Başvuruları Başlıyor

 

2017 yılının son TMGD sınavı 09 aralık 2017 tarihinde yapılacak. Bakanlıktan yapılan açıklamada sınav başvuruları 1 Kasım – 10 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Sınava katılacak tüm adaylara önemle duyurulur. Konuyla ilgili bakanlık duyuru metni ise şu şekilde:

 

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI

TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI (TMGD)

2017 YILI SINAV TARİHİ DEĞİŞİKLİK DUYURUSU

                                                         

 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliği çerçevesinde; Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim merkezlerinden, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitim Tamamlama Belgesi alarak sınava girme hakkı kazananlar için, yayınlanan 2017 yılı içerisinde yapılacak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı(TMGD) Sınav takviminde Yüksek Öğretim Kurumunun YÖKDİL Sınavını 09 Temmuz 2017 tarihine alması nedeniyle değişiklik yapılması zorunluluğu doğmuştur. 09 Temmuz 2017 tarihte yapılması planlanan TMGD sınavı 08 Temmuz 2017 tarihinde yapılacaktır.

 

Buna göre; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yapılması planlanan TMDG Sınavları ile ilgili sınav tarihleri ile sınav başvuru başlangıç ve başvuru bitiş tarihlerini gösteren sınav takvimi aşağıda belirtilmiştir.

 

 

2017 YILI TEHLİKELİ MADDE GÜVENLİK DANIŞMANI (TMGD) SINAV TARİHLERİ

SINAV TARİHİ

BAŞVURU BAŞLANGIÇ TARİHİ

BAŞVURU BİTİŞ TARİHİ

EĞİTİM TAMAMLAMA TARİHİ

Para Yatırma Son Tarihi

08 TEMMUZ 2017 01 HAZİRAN 2017 09 HAZİRAN 2017 05 HAZİRAN 2017 12 HAZİRAN 2017
09 ARALIK 2017 01 KASIM 2017 10 KASIM 2017 06 KASIM 2017 12 KASIM 2017

 

 

 • 08 TEMMUZ 2017 TMGD SINAVI İÇİN,

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 05 Haziran 2017 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar 09 Haziran 2017 tarihi saat 24.00’e kadar 08 Temmuz 2017 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

 

 • 09 ARALIK 2017 TMGD SINAVI İÇİN,

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimi vermek üzere Bakanlığımızca yetkilendirilen eğitim Merkezleri tarafından 06 Kasım 2017 günü saat 21.00’e kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar 10 Kasım 2017 tarihi saat 24.00’e kadar 09 Aralık 2017 tarihinde saat 10:00’da yapılacak TMGD sınavına başvuru yapabilirler.

 

NOT:  

 1. Bakanlık gerektiğinde sınav tarihlerinde değişiklik yapabilir.
 2. Bakanlık ihtiyaca göre TMGDE Sınavı için ayrıca duyuru yapacaktır.
 3. Sınava katılanlar sınav başvurusu sırasında sınav yeri için il tercihi yapacaklardır.
 4. Sınav yapılacak illerde başvuru sayısı 250 kişiyi geçmediği takdirde, bu başvurular en yakın ile kaydırılacaktır.

 

AÇIKLAMA :

 • Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlığımızca eğitimi onaylanmış kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile turkiye.gov.tr adresinde bulunan Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü hizmetlerinden Sınav Başvuru hizmetini kullanarak veya TMGD eğitimi aldıkları eğitim merkezlerinin yetkilisine ait (e-devlet) şifresi ile en son altı ay önce çekilmiş (yüz hatlarının tamamı gözükecek şekilde ve renkli) resimleri  taranarak kamu.turkiye.gov.tr adresinden müracaatta bulunabilirler. Kendilerine ait resimleri taranmamış olan adaylar sınava alınmayacak olup, sınava alınmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılacaktır. 

Sınav başvuru başlangıç tarihinden önce Bakanlığımız evrak kaydına giren kursiyerlerin resim düzeltme talepleri işleme alınacak olup, sınav başvuru tarihinden sonra yapılan resim düzeltme talepleri bir sonraki sınav için dikkate alınacaktır.

Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veya herhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilecektir.

 

 • Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 625 TL.(2017 yılı için) ücreti de Halkbankasına yatıracaklardır.
 • Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.
 • Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr  adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.
 • Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.
 

Share This